Denizli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Grubu

Başkanın Mesajı

 

 

Çok değerli meslektaşlarım,

 

 

2006 yılından bu tarafa mesleğe ve meslektaşa fayda sağlayacak bir çok proje ve fikir içinde bulunmaya  çaba sarf etmiş bir meslektaşınızım.

Sizler gibi bu meslek sayesinde  çocuklarımızın rızkını sağlayan, bu mesleğin sorunları ile boğuşan,  ve bir çok olumsuzlukların farkında olup çözülmesi için  (hiçbir şey demesek bile), çok az şey yapıldığı  kanaatini taşımaktayız.

Bu nedenledir ki artık bir şeyler yapılmalıdır diyerek geçmiş yıllardan bu tarafa  her platform ve ortamda hepimizin sorunlarının çözümü odaklı çalıştık…

Bu mesleğin sorunlarına ve çözümlere duyarsız kalan yöneticiler  hayatımın her döneminde  benim mücadele alanım içinde olmuştur ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. .  

Yine 2006 yılından bu tarafa mesleğimizin en önemli sorunu olan “Haksız Rekabet ve Tahsilat” sorunu ile ilgili ben ve arkadaşlarım yılmadan usanmadan “HAYAL BU”  dedikleri projeyi  gerek TÜRMOB gerekse Maliye Bakanlığı  kapsamında çalışmaları bitirmiş bulunmaktayız.  2016 yılında görev aldığım TÜRMOB’daki çalışmalarımız ile bu projenin hayata geçmesi için çaba sarf etmiş bulunmaktayız.  Ve nitekim Maliye Bakanlığının da onayının alındığı artık uygulama aşamasına  kalmış bir proje haline dönüşmüştür bu “HAYAL” denen proje.  Ancak şunu belirtmek de fayda var ki proje sadece ücretin tespitini kapsamaktadır. Ancak bizim inancımız zor olan kısım buydu. Banka ve finans kuruluşları aracılığı ile bir elden tahsilatın yapılması kısmı daha kolay bir kısım olacaktır. Şuna inanıyoruz ki meslektaşla mükellef arasında ki para trafiği sıfıra indiğinde mesleğimizin itibarı olması gereken yere gelecektir.

Ben öncelikle TÜRMOB da bu projeye emek veren komisyon üyesi her arkadaşıma tek tek teşekkür ediyorum.  Ve tabii bu göreve bizi layık gören Yönetim kuruluna da.  Komisyon olarak  Meslekte Devrim  niteliğindeki bu yeni uygulama bir çok sorunumuzu ortadan kaldıracağı gibi,  mesleğin itibarı açısından çok fayda sağlayacağını hep beraber göreceğiz.

Gelelim Nispi Aidata,

Nispi aidat ile ilgili  trajikomik gelişmeler,  hepimizin malumudur.  

Nispi aidatların alınmasının kanuna aykırıdır.  Bunu her ortamda  deklare ettik. Mahkeme kararları  mevcut olmasına  rağmen gerek  Denizli odamız  gerekse TÜRMOB nispi aidatlara ilişkin mahkeme kararlarını tanımaksızın meslektaşlarımızdan nispi aidat adı altında para alınmasını  tabi ki de doğru bulmadık bulmayacağız.

Çünkü hukuk devletinde yaşamanın gereği, mahkeme kararına uymaktır.

Oysa, bir kısım hukuk tanımayan kişiler, nispi aidat ile ilgili kendi istekleri için koşa koşa Ankara’ya giderek bu işi yasalaştırma çabalarına girmiş bulunmaktadır.

BİZLER,  

Ankara’da; meslektaşın sırtına yüklenmek istenen “belge türü sayım işlemini iptal ettiriyoruz “defter beyan sistemini” erteletiyoruz, sakıncalı gördüğümüz onlarca maddeyi düzelttirmek için teklifler veriyoruz,

Mücbir sebep Mali tatil son geçici vergi , Yeşil Pasaport vb. gibi yasa çalışmalarının torba yasa içine girmesi için çaba sarf ederken .

Mevcut Yönetim.   

Meslektaşın cebinden nispi adı altında  alacakları paranın yasallaşması için çalışma başlattılar.

Diğer taraftan esnaflara sms ile  defteriniz 15 TL ye tutulur diyerek mesajlar atılırken, sanki her şey normalmiş gibi sert ve kararlı yasal bir  mücadele yapılmadı.

Haklarımızın korunması için seçtiğimiz yöneticiler maalesef siyaset yapmaktan ve uyumaktan başka hiçbir şey yapmamaktadırlar.

Gerek Maliye Bakanlığı gerekse TÜRMOB tarafından  bu kadar haklarımız yenilirken ne gariptir ki  sesimizi duyurabilmek için kimse meydanlara çıkmıyor.  Neden çekiniyorsunuz, neden korkuyorsunuz .  Bu cesaretsizlik neden ?

BU ANLAYIŞ  DEĞİŞMELİDİR VE DE DEĞİŞECEKTİR. 

Tüm meslektaşlarıma SÖZ veriyorum ki en geç bu sene sonuna doğru sesimizin en güçlü şekilde çıkacağı büyük bir eylem ve  protesto GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ. 

Kamu faydası olmayan her türlü angaryalara “HAYIR”  diyeceğimiz,   uyuyan üst birliği uyandıracak bir sesi  Ankara’da  seslendireceğimize hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Daha söyleyecek çok SÖZÜMÜZ…..

Yapacak İŞİMİZ…

Yürüyecek YOLUMUZ …  VAR  

HERŞEY   #BirlikteGüzel.   OLACAK