Denizli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Grubu

Biz Kimiz?

SMMM Ersoy YILMAZ

Meslekte Birlik Platformu; Türkiye genelinde oluşmuş, 23 yıldır TÜRMOB’un yönetimi ve icraatlarını beğenmeyen, sunulan öneri ve çözümlere kulağını tıkayan yapı karşısında farklı görüşlere ve fikirlere sahip meslektaşlarımızın oluşturduğu meslek camiamızın gözü, kulağı, sözcüsü, gözcüsü ve savunucusu olmak için kurulmuş bir platformdur.

Bazı meslektaşlarımızın savunduğunun aksine, mesleğimizi, odalarımızı ve TÜRMOB’u bölme gibi bir düşünce söz konusu değildir. Asıl amaç TÜRMOB ve oda kurullarında çeşitli görevler üstlenecek meslektaşlarımızın yaralarına merhem olabilmektir.
BİZ NE YAPACAĞIZ?
    Şimdi sorsam o kadar sorun sıralanacak ki, onların hepsinden burada söz etmemiz mümkün değil. Bizim öncelik verdiğimiz 13 problemimiz için Türkiye genelinde 13 proje geliştirdik. Bu yazımda 3 projeden kısaca bahsetmeye çalışacağım. Ayrıca bunları siz meslektaşlarımıza broşürlerde ve www.denizlimeslektebirlik.org adresindeki internet sitemizde de anlatmaya çalışacağız. Bürolarımızın en büyük sorunlarının tahsilat ve haksız rekabet olduğu aşikâr. Biz bunu Türkiye Meslekte Birlik Platformu Proje Komisyonu’nun hazırlamış olduğu program ve proje ile çözeceğiz. Öncelikle haksız rekabet ve düşük fiyatın önüne geçmek için programımızda bulunan 20’ye yakın müşteri kriterini girdiğimiz zaman fiyatımız oluşacak. Müşteri diğer meslektaşa gittiği zaman sisteme giren yeni meslektaş, o müşterinin asgari defter fiyatını sistemden görüp, ona göre müşteriyle konuşup pazarlık yapacak.
Siz de takdir edersiniz ki, defter türü, işçi sayısı, şube sayısı, fatura adedi, yaptığı iş, hatta iş yaptığı semt bile fiyat belirleme kriterleri arasında yer alacağı için, önemli bir sorun çözülmüş olacak. Bizim klasik tarifemizdeki defter türü işçili-işçisiz formatında olduğundan, Sevindik ve Karşıyaka’daki bir berber ve market ile Çınar ve Bayramyerindeki bir berber ve marketin fiyatı aynı çıkıyor. Dolayısıyla şu anda meslektaşlarımız bu dengeyi kendileri ayarlamaya çalışıyor. Ancak Sevindik ’teki esnaf ‘Çınar’da ben şu fiyata defter tutturuyorum’ dediği zaman, Çınar’daki esnaf da meslektaşımız ile o kriter üzerinden pazarlığa oturmaya çalışıyor. Diğer meslektaşımıza da ‘Bizim berber işletmemiz var, defteri kaça tutarsın?’ diyor, gerisi malum. İşte bunun çözümü de programda daha önceki meslektaşımızın oluşturduğu kriterleri ve işi gören meslektaşımızın, fiyatı sisteme göre belirlemesi. Bu durumda o asgari ücret belli olduğu için herhangi bir haksız rekabet söz konusu olmayacak. Böylece fiyatlarımızı birbirimizinkinden aşağıya çekmeyeceğiz, çünkü asgari tarifemizi bu sistem sabitleyecek.
Gelelim en büyük dert ve yaramıza: Tahsilat Aynı sistem ile, belirlenen ücretin tıpkı KDV tahakkuku gibi tahakkuk etmiş bir şekilde odanın kontrolünde adımıza açılan banka hesabımıza günü gelince yatmasını sağlayacağız. Bu ücretin vadesinde ödenmemesi durumunda odamızda oluşturduğumuz hukuk bürosu bizim adımıza bunun takibini sağlayıp, %1-2 gibi takip komisyonunu odamıza aktaracak. Böylece meslektaşlarımızın aidat sorunu ile odanın aidat tahsilat sorunu da ortadan kalkacak ve önemli bir sorunu daha çözmüş olacağız.
İçinizden geçen veya daha önceden dillendirilen sorunları da duyar gibiyim. Tarifenin çok üzerinde ücret aldığımız müşteriler veya onların vergileri sorun olmayacak mı?’ diye düşünüyorsunuz. Sistem zaten bizim aldığımız ücretleri, girilen kriterlere göre getirecek ve tahsilatını yaptığımız bir kazancın vergisini ödemekten de zevk alacağız. Kısacası, meslektaşlarımızın birbirine karşı düşük fiyat vermesi, geç tahsilat, tahsilatta müşteri ile karşı karşıya gelme gibi sorunlar ile açıkça görünmeyen ama aslında var olan birçok sorun çözülmüş olacak. Bağımlı meslektaşlarımız adeta işverenin iki dudağı arasında. Bu uygulamada ücreti sistem belirleyecek. Ayrıca noterden sözleşme yapma zorunluluğu getirilecek ve sigorta primlerinin bu ücret üzerinden bildirilmesi sağlanacak. Bağımlı meslektaşlarımıza geçmişken, onlar için de bir projemizden bahsedip yazımı bitirmek istiyorum. Kamu kurum ve kuruluşlarında, odalar ve birliklerde KPSS şartsız SM veya MM ruhsatına sahip birer meslektaşımızın istihdam edilmesinin sağlanması durumunda, sadece Denizli’de 100’ün üzerinde meslektaşımızın bu alanlara geçmesi gerekecek. Dolayısıyla başka işlerde düşük ücretle çalışmak zorunda kalan meslektaşlarımızın bu önemli sorunu çözülmüş olacak. Bu yazımda sizlere sadece 3 projemizden kısaca bahsetmeye ve yola çıkış sebebimizi anlatmaya çalıştım. Diğer bültenlerimizde de kalan  projelerimizden bahsetmeye çalışacağım. Hepinize huzurlu, mutlu ve sağlıklı yarınlar diliyorum.

YAZARIN SON YAZILARI
9. Muhasebe Forumu - 20 Mart 2014
Biz Kimiz? - 4 Mart 2014
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ