Denizli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Grubu

Kamuda Mali Müşavir İstihdamı

Kamuda Mali Müşavir İstihdamı

 

Saraylar Mah. Selçuk Cad. No:37 Kat:2 D:4 Merkezefendi- DENİZLİ

Telefon 0 258 241 88 55   bilgi@denizlimeslektebirlik.org

————————————————————————————————————————–

Sayın Bakanım;

3568 sayılı yasa uyarınca ruhsat almış meslek mensupları, ülkemizin vergi uygulamaları alanında yetişmiş ve vergi beyannamelerinin doğru olarak düzenlenmesi konuda imza yetkisi tanınmış tek meslek grubudur.  657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Avukatlık Hizmetleri Sınıfına yer verildiği gibi Mali Müşavirlik Hizmetleri Sınıfına da aşağıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı yer verilmesinin kamu yararına olacağı inancındayız.

Devletimiz son yıllarda, meslek icralarını bir lisans veya ruhsat sahibi olma zorunluluğu getirmektedir. Son olarak iş güvenliği uzmanlarını mühendis kökenli kişilerden A-B-C olarak kategorize ettiği İş Güvenliği Uzmanlığı yetkisine sahip kişilerce iş güvenliği hizmetlerinin verilme zorunluluğunun getirilmesi bunu teyitleyen bir gelişmedir. Zaten gelişmiş ülkeler incelendiğinde mesleklerin icrası ağırlıklı olarak bir ruhsat sahibi olmaya bağlandığını görebiliyoruz.

Kamu kurum ve kuruluşlarının hemen hemen her birisinde kurumun muhasebe hizmetlerini icra eden saymanlık bölümü bulunmaktadır. Meri mevzuata göre bu bölümlerde imza yetkili kişilerin mali müşavir olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Halbuki vergi uygulamalarının icra edildiği saymanlık bölümlerinde bu işi ruhsat sahibi mali müşavirlerce icra edilmesi  verilen hizmetin kalitesini artıracağı muhakkaktır. Belediyeler, hastaneler, kamu kurumları genel müdürlükleri, adliyeler, üniversiteler vb sayılabilecek onlarca kamu kurumlarında vergi uygulamalarında yapılan hatalı uygulamalar bu düşüncemizi kuvvetlendirmektedir.

Ülkemizde israf edilmemesi gereken en önemli kaynak yetişmiş insan kaynağımızdır. Bu kaynaklardan yeterince istifade edilememesi maalesef ki geçmiş yıllarda beyin göçüne sebep olmuştur. Bu göçten dolayı ülkemiz, alanında uzman doktor, mühendis, uzay bilimci, yazılımcı gibi birçok yetişmiş donanımlı insan kaynağının yurt dışına kaymasını engelleyememiş, yetişmiş insan kaynağından etkin olarak istifade edememiştir. 657 sayılı kanunda yer verilerek, kamu kurum ve kuruluşlarında mali müşavir istihdam zorunluluğunun getirilmesinin bir diğer faydası ise 90.000 nüfusu olan mali müşavir camiasının yetişmiş  insan kaynaklarından daha etkin istifade edilmesini sağlar.

Halli hazırda mali müşavirlik 1989 yılında yasalaşmış ve o zamandan beri kanundaki şartları sağlayan aday meslek mensupları ruhsatlandırılmaktadır. Mesleğin geleceğini planlamadan yapılan ruhsatlamalar şu an mali müşavir enflasyonunu beraberinde getirmiştir. 1990lı yılların başında meslektaş sayısı 10.000’in altında iken şu an ise 90.000 düzeyindedir.

Fakat vergi mükelleflerinin sayısında 1990lı yıllar ile şu anki sayı arasında çok küçük bir fark bulunmaktadır. Bu veri bize, mesleğin geleceğinin planlanmadığını ispatlamaya yeterli olmaktadır. Maalesef ki bu plansız ruhsatlandırmalar mesleğimizde haksız rekabeti beraberinde getirmiştir. Haksız rekabetin azaltılması için meslek sahamızın genişletilmesi en makul ve kabul edilebilir yöntemdir. Bu çerçevede değerlendirdiğimizde mali müşavirlerin kamuda istihdamı 90.000’lik mali müşavir camiasında da bir rahatlamayı getirecektir.

Sayın Bakanım; yukarıda bahsettiğimiz gerekçeler ile gerek devletimiz gerek mali müşavir camiamızın, kamu yararının ağır bastığı kazan-kazan ilişkisi içerisinde icra etmenin mümkün olduğunu düşünüyoruz. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılacak değişiklik ile böyle bir işleyişin önünün açılmasını sizlerin değerli  görüşlerine arz ediyoruz.

 

Saygılarımızla;

Denizli Meslekte Birlik Grubu Adına

Grup Başkanı SMMM Hakan ŞİRİN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ